Turnusy Rehabilitacyjne- Family Camps

Dla kogo przeznaczone są nasze turnusy?

Dla dzieci korzystających z systemów implantów słuchowych MED-EL i ich rodzin.

Kiedy organizowane są nasze turnusy?

W okresie letnich wakacji.

Czy warto w takim turnusie wziąć udział?

Wszystko zależy od tego z jakimi oczekiwaniami na nasz turnus się Państwo wybiorą.

Jeżeli chcą Państwo miło spędzić czas, odpocząć, wyspać się i skorzystać z czasu wolnego lepiej będzie, jeśli pojadą Państwo na wczasy. I wtedy odpowiedź brzmi- nie warto.

Jeśli natomiast chcą Państwo wykorzystać 2 tygodnie lata na bycie ze swoim dzieckiem, obserwowanie jak funkcjonuje w grupie, poszerzanie wiedzy o tym jak dziecko wspierać zarówno na jego drodze edukacyjnej jak i społecznej, są Państwo gotowi na uczestniczenie w zajęciach indywidualnych ze specjalistami takimi jak surdopedagodzy, surdologopedzi, psycholodzy, fizjoterapeuci, grupowych – z choreoterapeutami, arteterapeutami, terapeutami ruchu, to absolutnie na turnus przyjechać jest warto.

To jedyny czas, kiedy można się skupić na sobie, dziecku, rodzinie. Nie trzeba zajmować się całą masą spraw codziennych jak zakupy, prowadzenie domu, praca zawodowa. Ten czas jest tylko po to byśmy się rozwijali, abyśmy dawali maximum uwagi naszym pociechom. Zarówno wtedy kiedy stawiają pierwsze kroki na basenie, jak i wtedy gdy starają się jak najlepiej wypaść w spektaklu czy podczas zajęć plastycznych.

Kto na turnus Family Camp wybierać się nie powinien?

Na pewno szkoda czasu, jeśli uważają Państwo, że wszystko już wiedzą o swoich dzieciach, o wszelkich kwestiach z ich funkcjonowaniem związanych i wtedy kiedy są Państwo przekonani, że ich pociechy tego nie potrzebują. Jeśli nie potrzebują lepiej wysłać je na kolonie czy obóz młodzieżowy.

Jakie metody pracy stosujemy?

Ponieważ nie ma jednej, jedynej metody właściwej dla każdego dziecka, tak jak nie ma dwojga takich samych dzieci, metody pracy są różne i dopasowane do potrzeb indywidualnych naszych podopiecznych.

Wszyscy nasi terapeuci przygotowują swoje autorskie programy pracy i dostosowują do tempa, dynamiki i rodzaju aktywności w jakich uczestnicy turnusu czują się najlepiej.

A wszystko to po to, aby znaleźć ich mocne strony oraz formy pracy, z których wyciągną najwięcej korzyści i osiągną jak największy sukces, zarówno społeczny jak i edukacyjny.

Każdy z terapeutów pracujący na turnusie ma ukończony minimum II stopień Akademii Umiejętności MED-EL w Polsce.

Opinie uczestników Family Camp 2016, 2017

2018

Family Camp to projekt współtworzony przez Fundację InCorpore z Katowic, Centrum Dobry Start z Warszawy, no i oczywiście MED-EL w Polsce.

Odbyło się już 5 edycji- jak ten czas szybko biegnie. W tym roku dodatkowo wystartował jeszcze turnus dla dorosłych, było to znakomite doświadczenie.

Family Campy odbywają się w Korbielowie. Od 3 lat korzystamy z gościny w Fero Lux. W tym roku dodatkowo gościny nam udzielił ośrodek Pilsko-Jontek, bo też i ten rok był wyjątkowy pod względem ilości uczestników, a więc było to takie solidne przedsięwzięcie zarówno ze względów organizacyjnych jak i logistycznych.

Co roku ogólny schemat turnusu się powtarza, a jednak nigdy nie jest tak samo. I zawsze pojawia się jakiś dodatkowy element. Zawsze mamy w naszym gronie najlepszych profesjonalistów: surdologopedów, surdopedagogów, psychologów, arte i fizjoterapeutów, ale również terapeutów metody Johansena i bilateralnej oraz masażu krzyżowo-czaszkowego.

W tym roku dodatkowo grupa półkolonijna po raz pierwszy miała zajęcia z nauki języka angielskiego, na zakończenie półkoloniści wystąpili w koncercie piosenek w języku angielskim.

Jak na poprzednich Family Campach, tak i w tym roku przygotowaliśmy cykl wykładów i warsztatów dla rodziców poszerzających wiedzę zarówno techniczną jak i z zakresu wychowania, psychologii czy rehabilitacji dzieciaków z ubytkiem słuchu.

Family Camp został pomyślany jako czas i miejsce dla rodziny. Nie da się powiedzieć, że to czas wypoczynku, bo dwa tygodnie mijają bardzo intensywnie, ale to taka chwila, kiedy rodzice mają czas dla dzieci. Kiedy mogą na moment choćby pobyć ze swoimi dziećmi z dala od codziennych obowiązków. To czas na poznanie nowych ludzi, wymianę doświadczeń, ale również złapanie oddechu w górach z dala od hałasu, zgiełku, miast, ciągłego pędu- życie toczy się swym rytmem.

I tak też jest na turnusach Family Camp.

Cieszymy się ogromnie, że z nami byliście i mamy nadzieję na spotkanie w przyszłym roku.